Založ si blog

Šifra Majstra Kočnera

Dnes, 15.6.2021, pokračuje na Najvyššom súde SR odvolacie konanie v prípade vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.

Nechce sa mi otrocky a podrobne opakovať všeobecne známe fakty – že vrahovia sa priznali, no z obvinenia z objednávky tejto vraždy boli oslobodení Marian Kočner a Alena Zsuzsová. Najvyšší súd má posúdiť odvolanie prokurátora – predovšetkým s ohľadom na nové dôkazy, ktoré prokurátor hodlá predložiť. No a medzi tými novými dôkazmi by mal hviezdiť znalecký posudok, ktorý vypracovali „znalci“ z UK a SAV. Posudok analyzuje Threemovú konverzáciu Kočnera a Zsuzsovej a snaží sa odhaliť šifry v tejto debate používané.

(Len na okraj – slovíčko znalci som dal do úvodzoviek z celkom racionálneho dôvodu. Totiž v doterajšej súdnej praxi neexistuje znalecký odbor, ktorý by analyzoval konverzácie z hľadiska použitých metafor, inotajov, alebo šifier.)

Nechcem a nebudem sa teraz zaoberať rozborom významu slovíčok a výrazov sneh, bolesť zubov, či svrab. K tomu sa už vyjadrili „znalci“. Mám však záujem napísať niečo iné:

Pokiaľ sa doteraz lúštili šifry, tak to bolo bez znalosti dôsledkov toho, o čom má šifrovaný text hovoriť, alebo k čomu sa má vyjadrovať. V tomto konkrétnom prípade je však známy konkrétny „šifrovaný“ vstup a aj konkrétny požadovaný výsledok, teda „dôkaz“ o vražde Kuciaka a Kušnírovej. Môj pohľad na vec je celkom jednoduchý, pokiaľ poznám začiatok a vytúžený finálny rezultát, tak omáčku medzi tým nie je problém doplniť a tváriť sa pritom ako expert. Pozrime sa na detinský príklad ako sa dá v tomto štýle z obete vyrobiť objednávateľa vraždy:

Kuciak – Kucniak – Kucniar – Kucnier – Kucner – Kocner – Kočner

Verte, že výroba Kušnírovej by bola rovnako triviálna. A keďže šedá je všetka teória a zelený je len strom žitia, tak pridám aj spomienku z ďalekej minulosti. Dúfam, že bude dôstojnou bodkou ilustrujúcou všetky znalecké posudky tohto druhu.

Dakedy dávno-pradávno, ako dieťa školou povinné, som so záujmom čítaval časopis určený pre svoju vekovú kategóriu – Ohník. Pamätám si z neho rozprávkovú detektívku pre deti. Už si celkom nespomínam o čo tam išlo, no jeden detail mi v hlave zostal: za páchateľa bol označený Popolvár. Ten Popolvár, ktorý v rozprávkach fungoval ako hrdina likvidujúci drakov. Prečo bol páchateľom? Lebo „popol“ vraj v jazyku zločincov znamená diamanty a „vár“ znamená po maďarsky čakať. Takže Popolvár = čakám diamanty, jasný dôkaz usvedčujúci zločinca…

Na úplný záver, len aby nedošlo k omylu: je mi úplne jedno či bude duo Kočner – Zsuzsová v prejednávanej veci vinné, či nevinné. Ak sú oni objednávateľmi, nech zhnijú v base. No ak má byť ich odsúdenie založené len na dôkazoch podobného druhu, tak naša cesta za hľadaním spravodlivosti bude ešte veľmi-preveľmi dlhá a veľmi-preveľmi kamenistá.

P.S. Článok bol písaný včera, ešte pred výrokom Najvyššieho súdu SR. Niektoré fakty sú preto touto skutočnosťou čiastočne dotknuté.

 

Uverejnené v Slovanských Novinách

Že vás hanba nefackuje, pani ministerka!

30.07.2021

Teoreticky prežívame vrcholiacu uhorkovú sezónu. No realita je trochu iná, zber uhoriek je zatlačený do pozadia rôznymi politickými srandičkami – napríklad zdemolovaným referendom, protestami voči očkovacím aktivitám vlády, alebo rôznymi škandálmi a škandálikmi so spoločnými menovateľmi NAKA, špeciálna prokuratúra a kajúcnici. Popri tom všetkom úplne zanikla [...]

Kto vytopil Rudno nad Hronom?

18.05.2021

Tragédia… Povodeň. Udalosť, ktorá sa dotkla nielen majetku obyvateľov obce Rudno nad Hronom, ale i života ľudského. Kto je za to zodpovedný? Je za to niekto vôbec zodpovedný? Na vinníka sa možno dá ukázať prstom. Vinníkom je Program revitalizácie krajiny a integrovaného manažmentu povodí SR. Program, ktorý schválila vláda Ivety Radičovej v roku 2011 a zamýšľala [...]

Tak riekla prezidentka

13.05.2021

Motto: „Dakedy aj z pustej stodoly sova vyletí.“ Slovenské príslovie Včera, 12. mája pani prezidentka rozhodla: bolo preverených viac ako 500 000 podpisov na petičných hárkoch a petícia za referendum o predčasných voľbách je preto zákonná. Referendová otázka a ďalší postup po prípadnom platnom referende však bude predmetom podania prezidentky na Ústavný súd [...]

heger

Europoslanci monitorujú situáciu na Slovensku. Heger s nimi hovoril aj o ochrane novinárov

22.09.2021 12:42

Monitorovacia skupina Európskeho parlamentu ocenila aj reformné kroky a proces očisty justície, polície a prokuratúry.

vláda mikulec

Vláda nesúhlasí s návrhom na vyslovenie nedôvery ministrovi Mikulcovi

22.09.2021 12:19

Vláda reagovala na ďalší z návrhov iniciovaných opozičným Smerom.

Španielsko sopka La Palma erupcia

Experti: Výbuch sopky na kanárskom ostrove La Palma môže trvať tri mesiace

22.09.2021 12:00

Vulkanologický ústav Kanárskych ostrovov uviedol, že jeho výpočet je založený na dĺžke predchádzajúcich výbuchov.

nemocnica ružinov covid 19

Od pondelka bude už len jeden zelený okres: Dunajská Streda

22.09.2021 11:51

Päť okresov sa od budúceho pondelka zafarbí na covid automate do bordova. Červených bude 39 okresov a oranžových 34.

spozabukakuk

Богу молись, а к берегу гребись.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 290
Celková čítanosť: 1459812x
Priemerná čítanosť článkov: 5034x

Autor blogu