Založ si blog

Že vás hanba nefackuje, pani ministerka!

Teoreticky prežívame vrcholiacu uhorkovú sezónu. No realita je trochu iná, zber uhoriek je zatlačený do pozadia rôznymi politickými srandičkami – napríklad zdemolovaným referendom, protestami voči očkovacím aktivitám vlády, alebo rôznymi škandálmi a škandálikmi so spoločnými menovateľmi NAKA, špeciálna prokuratúra a kajúcnici. Popri tom všetkom úplne zanikla správa o zámeroch, ktoré sa konkrétne dotýkajú životov desaťtisícov ľudí. A je v kompetencii pani ministerky Remišovej. Bohužiaľ…

Včera sa konala tlačová beseda ministerky investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR, ktorej robil kulisu samotný premiér Heger. Táto elitná skupinka sa vydala do terénu, teda na Hornú Nitru, aby priamo na mieste činu oznámila občanom, že sa tu bude konať transformácia. Čo to je tá transformácia?

Nuž, ide o to, že sa v tomto krásnom kraji zavrú hnedouhoľné bane a na nich závislá tepelná elektráreň. Čo by mohlo mať za následok niekoľko tisíc nezamestnaných a následnú premenu doteraz relatívne bohatej oblasti na hladovú dolinu. Je chvályhodné, že vláda sa o tento problém zaujíma, a že zamýšľa na jeho riešenie obetovať časť s cca 500 miliónov eur z balíka postcovidovej pomoci. V čom je teda problém, prečo si drzo dovoľujem kritizovať pani ministerku?

Odpoveď je jednoduchá. Problém hospodárskej transformácie Hornej Nitry totiž riešila už predchádzajúca vláda, pred dvomi rokmi. Na približne 200 projektov transformácie zamýšľala uvoľniť nie časť z 500 miliónov z balíka, o ktorom vtedy nik ani len nechyroval, ale 3 miliardy eur. Vzhľadom na to, že tento región je môjmu srdcu veľmi blízky, som sa spomenutej udalosti venoval už vo vtedy aktuálnom blogu. Možno preto mám nárok odkázať pani ministerke Remišovej:

Pani ministerka, prečo sa tomuto problému venujete až teraz? Na stole ste mali spracované všetky dôležité fakty, podklady, návrhy riešení a financovania. Dokonca na rekvalifikácie pracovníkov bola minulou vládou vynaložená suma okolo 10 miliónov eur, vy ste sa tým nezabudli na tlačovke pochváliť ako by to bola vaša robota.

Pani ministerka, nefackuje vás hanba za to, že ste presr prespali dva roky? Dokážete sa pozrieť do očí ľuďom, ktorým dva roky vášho zimného spánku môžu narušiť pracovné, rodinné, majetkové, či sociálne vzťahy? Ako ospravedlníte vlastnú nekompetentnosť a neschopnosť?

Pár slov o rodičovskom dôchodku

26.11.2023

Diskusií o trinástom dôchodku a zmenách rodičovského dôchodku, ktoré s ním veľmi úzko súvisia, sú plné médiá. A ako to už u médií býva zvykom, drvivá väčšina diskusií sa hýbe v negatívnom kontexte. Veď prečo by mali pochválliť niečo, čo pochádza z dielne aktuálnej vládnej koalície? Rodičovský dôchodok, alebo rodičovský bonus, je zakotvený v Ústave SR, [...]

Svieža numerologická analýza jedného politického subjektu

18.11.2023

Máme na Slovensku nejednu politoligicky analyzovateľnú entitu, no iba jediná si zaslúži analýzu numerologickú. Ide o subjekt označený číslom 00421. Človek neznalý veci by si povedal, že takáto analýza dospeje len k výsledku, ktorý už dávnejšie zadefinovala skupina Slobodná Európa vo svojej notoricky známej piesni. Lebo je to telefonická predvoľba takzvanej Tejtokrajiny. [...]

Matovič, nový predseda Slovenska

26.10.2023

Čo sa to stalo? Zo dňa na deň sa Slovensko ocitlo v Matovičovej eseróčke. A stačilo tak málo – požiadať nejakého indiferentného úradníka o zmenu mena útvaru, ktorý vraj je politickou stranou. Zo dňa na deň sa Matovič stal samozvaným predsedom Slovenska. Nie je to tak dávno, čo túžil prekonať niekdajšiu NSDAP v počte členov. V slovenských pomeroch sa mu to asi [...]

Olympics Paris 2024 Hotel Prices

Veľa Parížanov sa na olympiádu neteší. Radšej zmiznú z mesta, vyženú ich bezpečnostné opatrenia

10.12.2023 10:00

Najväčší budúcoročný sviatok športu na svete asi vyženie z francúzskej metropoly mnoho obyvateľov.

SR Bratislava politika vláda 8. schôdza BAX

Menej mreží, viac domáceho väzenia. Trestný zákon sa po rokoch rýchlo a výrazne mení, ukrýva aj perličky

10.12.2023 09:00

Vláda si od novely sľubuje odľahčenie slovenských väzníc.

cesky dron Primoco One 150 pre Ukrajinu

Francúzska armáda zostrelila v Červenom mori dva drony letiace z Jemenu

10.12.2023 08:36

Iránom podporovaní jemenskí húsíovia v sobotu pohrozili, že zaútočia na každé plavidlo smerujúce do izraelských prístavov.

vojna na Ukrajine, tank

ONLINE: ISW: Putin chce Avdijivku ako trofej pred prezidentskými voľbami

10.12.2023 08:15

Ruské útoky na mnohých miestach frontu podľa amerického Inštitútu pre štúdium vojny naznačujú, že chcú mať iniciatívu až do ruských prezidentských volieb.

spozabukakuk

Богу молись, а к берегу гребись.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 327
Celková čítanosť: 1852448x
Priemerná čítanosť článkov: 5665x

Autor blogu