Založ si blog

Že vás hanba nefackuje, pani ministerka!

Teoreticky prežívame vrcholiacu uhorkovú sezónu. No realita je trochu iná, zber uhoriek je zatlačený do pozadia rôznymi politickými srandičkami – napríklad zdemolovaným referendom, protestami voči očkovacím aktivitám vlády, alebo rôznymi škandálmi a škandálikmi so spoločnými menovateľmi NAKA, špeciálna prokuratúra a kajúcnici. Popri tom všetkom úplne zanikla správa o zámeroch, ktoré sa konkrétne dotýkajú životov desaťtisícov ľudí. A je v kompetencii pani ministerky Remišovej. Bohužiaľ…

Včera sa konala tlačová beseda ministerky investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR, ktorej robil kulisu samotný premiér Heger. Táto elitná skupinka sa vydala do terénu, teda na Hornú Nitru, aby priamo na mieste činu oznámila občanom, že sa tu bude konať transformácia. Čo to je tá transformácia?

Nuž, ide o to, že sa v tomto krásnom kraji zavrú hnedouhoľné bane a na nich závislá tepelná elektráreň. Čo by mohlo mať za následok niekoľko tisíc nezamestnaných a následnú premenu doteraz relatívne bohatej oblasti na hladovú dolinu. Je chvályhodné, že vláda sa o tento problém zaujíma, a že zamýšľa na jeho riešenie obetovať časť s cca 500 miliónov eur z balíka postcovidovej pomoci. V čom je teda problém, prečo si drzo dovoľujem kritizovať pani ministerku?

Odpoveď je jednoduchá. Problém hospodárskej transformácie Hornej Nitry totiž riešila už predchádzajúca vláda, pred dvomi rokmi. Na približne 200 projektov transformácie zamýšľala uvoľniť nie časť z 500 miliónov z balíka, o ktorom vtedy nik ani len nechyroval, ale 3 miliardy eur. Vzhľadom na to, že tento región je môjmu srdcu veľmi blízky, som sa spomenutej udalosti venoval už vo vtedy aktuálnom blogu. Možno preto mám nárok odkázať pani ministerke Remišovej:

Pani ministerka, prečo sa tomuto problému venujete až teraz? Na stole ste mali spracované všetky dôležité fakty, podklady, návrhy riešení a financovania. Dokonca na rekvalifikácie pracovníkov bola minulou vládou vynaložená suma okolo 10 miliónov eur, vy ste sa tým nezabudli na tlačovke pochváliť ako by to bola vaša robota.

Pani ministerka, nefackuje vás hanba za to, že ste presr prespali dva roky? Dokážete sa pozrieť do očí ľuďom, ktorým dva roky vášho zimného spánku môžu narušiť pracovné, rodinné, majetkové, či sociálne vzťahy? Ako ospravedlníte vlastnú nekompetentnosť a neschopnosť?

Komu zvonia do hrobu? Matovičovi. . .

04.09.2022

Názov novely Ernesta Hemingwaya vystihuje situáciu týchto dní. Nebudem čakať do pondelka, keď vyprší Sulíkova dodatočná lehota pre demisiu ministrov zo SaS a predpoviem to už dnes – Matovičovo „desatoro“ je obyčajná detinská sprostosť. Na prvý pohľad a bez hĺbkových rozborov je to provokácia, ktorá má zabezpečiť trvanlivosť sloganov o váľaní vlád [...]

Nesamostatná referendka

29.08.2022

Sedí v Grasalkovičovom paláci človek, ktorý je prezidentom všetkých občanov Slovenska? Je to osoba-štátnik s víziou? Budú sa ním v budúcnosti výdatne zaoberať historici? Trikrát nie! Do paláca sme si my, občania, zvolili na pohľad sympatickú figúrku vhodnú na predvádzanie modelov z dielne jej dvorného krajčíra. Osobu nesamostatnú a plniacu želania jednej z mocností. [...]

Ako sa Matovič chystá na predčasné voľby

13.07.2022

Dnes sa konala úžasná tlačová beseda. Na TA3 sme sa v priamom prenose dozvedeli ako Matovičova, vlastne teoreticky Hegerova vláda uspokojí platové nároky pracovníkov verejnej správy. Nazvali to síce dohovorom tripartity, aj keď prakticky išlo o „bipartitu“, pretože vláda vystupovala v dvojroli seba samotnej i zamestnávateľa. Ale k podstate, o ktorej hovorí titulok: [...]

migranti auto dodávka polícia

Šéf migračného úradu: Liekom na nelegálnu migráciu nie je hermeticky zavretá únia

28.09.2022 21:35

Migrácia bude ďalej narastať a snaha o hermetické uzavretie únie nie je najlepším a vonkoncom nie uskutočniteľným riešením, upozorňuje riaditeľ migračného úradu Ján Orlovský.

Hurikán Ian

Hurikán Ian udrel na Floridu, milióny ľudí opustili svoje domovy

28.09.2022 21:17, aktualizované: 22:24

Milióny ľudí museli opustiť svoje domovy. Vietor zdvíha hladinu mora a spôsobuje záplavy. Meteorológovia aj lovci búrok hovoria o neobyčajnej sile hurikánu.

Francúzsko / vrtuľník / Mali / vojak / vojaci /

Pri nehode dvoch ugandských armádnych vrtuľníkov v Kongu a Ugande zomrelo 22 ľudí

28.09.2022 20:55

Okolnosti nešťastia ugandská armáda neuviedla.

Arnold  Schwarzenegger

Schwarzenegger v koncentračnom tábore Auschwitz: Som synom nacistu

28.09.2022 19:57

Rakúsko-americký filmový herec sa pri tejto príležitosti stretol aj s preživšími holokaustu a vyhlásil, že nastal čas "ukončiť" nenávisť.

spozabukakuk

Богу молись, а к берегу гребись.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 304
Celková čítanosť: 1633793x
Priemerná čítanosť článkov: 5374x

Autor blogu