Založ si blog

Kto vytopil Rudno nad Hronom?

Tragédia… Povodeň. Udalosť, ktorá sa dotkla nielen majetku obyvateľov obce Rudno nad Hronom, ale i života ľudského. Kto je za to zodpovedný? Je za to niekto vôbec zodpovedný?

Na vinníka sa možno dá ukázať prstom. Vinníkom je Program revitalizácie krajiny a integrovaného manažmentu povodí SR. Program, ktorý schválila vláda Ivety Radičovej v roku 2011 a zamýšľala doň vraziť miliardu eur. Jeho manažérom a kontrolórom v jednej osobe (vraj aby sa ušetrilo na mzdových nákladoch) bol Ing. Michal Kravčík, CSc., donedávna predseda Demokratickej strany.

Našťastie sa z milardového balíka stihlo vyčerpať „len“ 42 miliónov. A jednou z obcí, ktoré boli týmto programom postihnuté, bola aj obec Rudno nad Hronom. Havária, ktorá zapríčinila smrť bývalého starostu a značné materiálne škody, bola spôsobená roztrhnutím hrádze, ktorá mala chrániť obec pred povodňami… Hrádzu vybudovala zvolenská firma Vodales.

Realizáciou opatrení v Rudne sa pán Kravčík chválil na svojom blogu. Blog sa nazýva príslovečne „Ako ochránili hrádzky obec Rudno nad Hronom pred veľkou vodou“. Akurát na konci titulku dnes chýba jeden, alebo radšej viac otáznikov. A je paradoxom, že v diskusii k blogu sa vyjadril i bývalý starosta obce a jeho postoj k prepytujem protipovodňovým opatreniam bol kladný…

S problémami, ktoré priniesol Projekt revitalizácie, som sa obrátil otvoreným listom i na Transparency International Slovakia. Blog, v ktorom boli v skratke uvedené najzávažnejšie problémy Programu revitalizácie, som poslal mailom aj jej riaditeľovi. Výsledok? Postoj Transparency som opísal v inom blogu. Ak hádate, že na to kašľali, tak ste uhádli aj bez jeho čítania. Páni a dámy z Transparency, ako sa cítite?

A ak by ste sa chceli dozvedieť o niečo viac o zmieňovanom Programe revitalizácie krajiny a integrovaného manažmentu povodí SR, tak nazrite sem. Je to veľmi dlhé a veľmi zvláštne čítanie. Len v krátkosti uvediem, že odporcom programu bol aj súčasný poslanec za SaS Radovan Kazda. Pridám aj vyjadrenie vtedajšieho ministra pôdohospodárstva ku schválenému Programu revitalizácie:

Podarilo sa vytvoriť tok peňazí bez akejkoľvek kontroly a vyvodenia zodpovednosti pri nesplnení sľubovaných kritérií, maskovaný úžasnou medializáciou.
Zsolt Simon, vtedajší minister pôdohospodárstva

Na záver otázka, možno rečnícka, možno nie: Kto za to môže?

Búrka v nočníku

05.05.2022

Hrmelo a blýskalo sa včera podvečer. No nie nad Tatrou, lež nad domcom poniže bratislavského hradu, nad budovou NR SR. Hlasovalo sa totiž o Ficovi. Hlasovalo sa o tom, či má byť v duchu znenia Ústavy SR vydaný sudcovi, ktorý by rozhodoval o jeho vzatí do väzby. Hromobitie nastalo okamžite po tom, čo parlament odhlasoval, že nie, že Fica hrozbe väzby nevystavia. A nebola len [...]

Prvá facka od európskej solidarity

29.04.2022

Dnes sme utŕžili prvý europreplesk. Sprava i zľava, alebo možno zo severu i západu. Vďaka odstrihnutiu sa od dodávok ruského uhlia nemajú naše cementárne dostatok energie na výrobu jedného z najzákladnejších stavebných materiálov – cementu. V čom však spočíva tá facka? Nuž, uhlie zvykli naše cementárne nakupovať od bratov Čechov a bratov Poliakov, dodávky mali [...]

Z ako zadubenosť

09.03.2022

Zdá sa, že sme vymysleli nový symbol nepriateľa. Z Zakážme ho – strana SaS už na tom pracuje. Zabudnime na Z! Zvalcujme ho! Zadupme ho do Zeme! Zvážme však, čo tým spôsobíme, napríklad prezidenta Ukrajiny by sme museli premenovať na Elenského a ani v Imbabwe by z toho neujúkali od radosti. Zákaz Z má však aj svojich klasických odporcov. Z je totiž obchodná [...]

ZSSR / Komunizmus / Kosák / Kladivo /

V Prahe si v predvečer výročia popravy Horákovej pripomenuli obete komunizmu

26.06.2022 21:37

Pietne akcie sa konali na cintoríne v Ďábliciach i na Vyšehrade.

Princ Charles

Doba kešu bola aj u Alžbety. Charles dostal z Kataru tri milióny eur

26.06.2022 20:51

Kráľovská rodina môže prijať "šek". O hotovosti však smernica mlčí.

Východoslovenská vodárenská spoločnosť

Východoslovenskí vodári uvažujú o zamestnaneckých akciách

26.06.2022 20:25

V súčasnosti však vydávanie zamestnaneckých akcií nie je jednoduché, zvlášť v prípade vodárenských spoločností.

Vysoké Tatry / Turizmus / Malá studená dolina / Veľká studená dolina /

Tragický pád zo Satana: V Tatrách zahynula poľská turistka

26.06.2022 19:12, aktualizované: 19:51

Pod Poludňovým Grúňom zase horskí záchranári ratovali 68-ročnú turistku a 15–ročného chlapca.

spozabukakuk

Богу молись, а к берегу гребись.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 301
Celková čítanosť: 1587992x
Priemerná čítanosť článkov: 5276x

Autor blogu