Založ si blog

Kto vytopil Rudno nad Hronom?

Tragédia… Povodeň. Udalosť, ktorá sa dotkla nielen majetku obyvateľov obce Rudno nad Hronom, ale i života ľudského. Kto je za to zodpovedný? Je za to niekto vôbec zodpovedný?

Na vinníka sa možno dá ukázať prstom. Vinníkom je Program revitalizácie krajiny a integrovaného manažmentu povodí SR. Program, ktorý schválila vláda Ivety Radičovej v roku 2011 a zamýšľala doň vraziť miliardu eur. Jeho manažérom a kontrolórom v jednej osobe (vraj aby sa ušetrilo na mzdových nákladoch) bol Ing. Michal Kravčík, CSc., donedávna predseda Demokratickej strany.

Našťastie sa z milardového balíka stihlo vyčerpať „len“ 42 miliónov. A jednou z obcí, ktoré boli týmto programom postihnuté, bola aj obec Rudno nad Hronom. Havária, ktorá zapríčinila smrť bývalého starostu a značné materiálne škody, bola spôsobená roztrhnutím hrádze, ktorá mala chrániť obec pred povodňami… Hrádzu vybudovala zvolenská firma Vodales.

Realizáciou opatrení v Rudne sa pán Kravčík chválil na svojom blogu. Blog sa nazýva príslovečne „Ako ochránili hrádzky obec Rudno nad Hronom pred veľkou vodou“. Akurát na konci titulku dnes chýba jeden, alebo radšej viac otáznikov. A je paradoxom, že v diskusii k blogu sa vyjadril i bývalý starosta obce a jeho postoj k prepytujem protipovodňovým opatreniam bol kladný…

S problémami, ktoré priniesol Projekt revitalizácie, som sa obrátil otvoreným listom i na Transparency International Slovakia. Blog, v ktorom boli v skratke uvedené najzávažnejšie problémy Programu revitalizácie, som poslal mailom aj jej riaditeľovi. Výsledok? Postoj Transparency som opísal v inom blogu. Ak hádate, že na to kašľali, tak ste uhádli aj bez jeho čítania. Páni a dámy z Transparency, ako sa cítite?

A ak by ste sa chceli dozvedieť o niečo viac o zmieňovanom Programe revitalizácie krajiny a integrovaného manažmentu povodí SR, tak nazrite sem. Je to veľmi dlhé a veľmi zvláštne čítanie. Len v krátkosti uvediem, že odporcom programu bol aj súčasný poslanec za SaS Radovan Kazda. Pridám aj vyjadrenie vtedajšieho ministra pôdohospodárstva ku schválenému Programu revitalizácie:

Podarilo sa vytvoriť tok peňazí bez akejkoľvek kontroly a vyvodenia zodpovednosti pri nesplnení sľubovaných kritérií, maskovaný úžasnou medializáciou.
Zsolt Simon, vtedajší minister pôdohospodárstva

Na záver otázka, možno rečnícka, možno nie: Kto za to môže?

Že vás hanba nefackuje, pani ministerka!

30.07.2021

Teoreticky prežívame vrcholiacu uhorkovú sezónu. No realita je trochu iná, zber uhoriek je zatlačený do pozadia rôznymi politickými srandičkami – napríklad zdemolovaným referendom, protestami voči očkovacím aktivitám vlády, alebo rôznymi škandálmi a škandálikmi so spoločnými menovateľmi NAKA, špeciálna prokuratúra a kajúcnici. Popri tom všetkom úplne zanikla [...]

Šifra Majstra Kočnera

16.06.2021

Dnes, 15.6.2021, pokračuje na Najvyššom súde SR odvolacie konanie v prípade vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Nechce sa mi otrocky a podrobne opakovať všeobecne známe fakty – že vrahovia sa priznali, no z obvinenia z objednávky tejto vraždy boli oslobodení Marian Kočner a Alena Zsuzsová. Najvyšší súd má posúdiť odvolanie prokurátora [...]

Tak riekla prezidentka

13.05.2021

Motto: „Dakedy aj z pustej stodoly sova vyletí.“ Slovenské príslovie Včera, 12. mája pani prezidentka rozhodla: bolo preverených viac ako 500 000 podpisov na petičných hárkoch a petícia za referendum o predčasných voľbách je preto zákonná. Referendová otázka a ďalší postup po prípadnom platnom referende však bude predmetom podania prezidentky na Ústavný súd [...]

Ide o pravdu, Peter Vačok

Vačok v Ide o pravdu: SIS je zbytočná. Stojí nás veľa peňazí, a biľag únosu zo seba nikdy nezmyje

22.09.2021 13:00

Paragraf 363 Trestného poriadku rozhádal koalíciu. „Ak ho zrušíme, zoberieme právo občanovi, nie generálnemu prokurátorovi,“ povedal v relácii Ide o pravdu Peter Vačok, advokát a bývalý vyšetrovateľ.

heger

Europoslanci monitorujú situáciu na Slovensku. Heger s nimi hovoril aj o ochrane novinárov

22.09.2021 12:42

Monitorovacia skupina Európskeho parlamentu ocenila aj reformné kroky a proces očisty justície, polície a prokuratúry.

vláda mikulec

Vláda nesúhlasí s návrhom na vyslovenie nedôvery ministrovi Mikulcovi

22.09.2021 12:19

Vláda reagovala na ďalší z návrhov iniciovaných opozičným Smerom.

Španielsko sopka La Palma erupcia

Experti: Výbuch sopky na kanárskom ostrove La Palma môže trvať tri mesiace

22.09.2021 12:00

Vulkanologický ústav Kanárskych ostrovov uviedol, že jeho výpočet je založený na dĺžke predchádzajúcich výbuchov.

spozabukakuk

Богу молись, а к берегу гребись.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 290
Celková čítanosť: 1459814x
Priemerná čítanosť článkov: 5034x

Autor blogu