Založ si blog

Kto vytopil Rudno nad Hronom?

Tragédia… Povodeň. Udalosť, ktorá sa dotkla nielen majetku obyvateľov obce Rudno nad Hronom, ale i života ľudského. Kto je za to zodpovedný? Je za to niekto vôbec zodpovedný?

Na vinníka sa možno dá ukázať prstom. Vinníkom je Program revitalizácie krajiny a integrovaného manažmentu povodí SR. Program, ktorý schválila vláda Ivety Radičovej v roku 2011 a zamýšľala doň vraziť miliardu eur. Jeho manažérom a kontrolórom v jednej osobe (vraj aby sa ušetrilo na mzdových nákladoch) bol Ing. Michal Kravčík, CSc., donedávna predseda Demokratickej strany.

Našťastie sa z milardového balíka stihlo vyčerpať „len“ 42 miliónov. A jednou z obcí, ktoré boli týmto programom postihnuté, bola aj obec Rudno nad Hronom. Havária, ktorá zapríčinila smrť bývalého starostu a značné materiálne škody, bola spôsobená roztrhnutím hrádze, ktorá mala chrániť obec pred povodňami… Hrádzu vybudovala zvolenská firma Vodales.

Realizáciou opatrení v Rudne sa pán Kravčík chválil na svojom blogu. Blog sa nazýva príslovečne „Ako ochránili hrádzky obec Rudno nad Hronom pred veľkou vodou“. Akurát na konci titulku dnes chýba jeden, alebo radšej viac otáznikov. A je paradoxom, že v diskusii k blogu sa vyjadril i bývalý starosta obce a jeho postoj k prepytujem protipovodňovým opatreniam bol kladný…

S problémami, ktoré priniesol Projekt revitalizácie, som sa obrátil otvoreným listom i na Transparency International Slovakia. Blog, v ktorom boli v skratke uvedené najzávažnejšie problémy Programu revitalizácie, som poslal mailom aj jej riaditeľovi. Výsledok? Postoj Transparency som opísal v inom blogu. Ak hádate, že na to kašľali, tak ste uhádli aj bez jeho čítania. Páni a dámy z Transparency, ako sa cítite?

A ak by ste sa chceli dozvedieť o niečo viac o zmieňovanom Programe revitalizácie krajiny a integrovaného manažmentu povodí SR, tak nazrite sem. Je to veľmi dlhé a veľmi zvláštne čítanie. Len v krátkosti uvediem, že odporcom programu bol aj súčasný poslanec za SaS Radovan Kazda. Pridám aj vyjadrenie vtedajšieho ministra pôdohospodárstva ku schválenému Programu revitalizácie:

Podarilo sa vytvoriť tok peňazí bez akejkoľvek kontroly a vyvodenia zodpovednosti pri nesplnení sľubovaných kritérií, maskovaný úžasnou medializáciou.
Zsolt Simon, vtedajší minister pôdohospodárstva

Na záver otázka, možno rečnícka, možno nie: Kto za to môže?

Zastrkávanie do škáry podľa Zuzany Kovačič Hanzelovej

16.02.2024

Investigatíva svetovej úrovne! Novinárka z košiara mienkotvorného denníka SME, Zuzana Kovačič Hanzelová (prezentujúca sa populárnou skratkou ZKH), na stope neuveriteľho hriechu spáchaného niektorým, nie celkom korektne identifikovaným poslancom vládnej koalície! Prichytila Erika Kaliňáka keď počas parlamentnej schôdze zastrkoval do škáry a nevytiahol ho! Pre upresnenie [...]

O Matovičovej prezidentskej kandidatúre

14.02.2024

Včera prebehla médiami zaujímavá správa – Slovensko opúšťajú mnohí poslanci. Aby nedošlo k omylu – nie že by chceli emigrovať z rodnej hrudy, to len z bývalého hnutia OĽaNO, ktoré sa na Slovensko drzo premenovalo, utekajú všetci, ktorí zacítili blízkosť konca. Prirovnanie ku potkanom utekajúcim z potápajúcej sa lode je snáď primerané. V článkoch [...]

Parlamentný Brumteles

09.01.2024

Ešte ako dieťa som v čiernobielom televízore sledoval rozprávku o čertovi Brumtelesovi. Už si z nej pamätám len zopár fragmentov – že bábkovému Brumtelesovi prepožičal hlas fenomenálny Jozef Króner, že čertisko miloval oblizovanie železa a že bol z hlbín pekla na zemský povrch vyslaný aby škodil. Od jeho poslania sa odvíjal i často používaný slogan: Škodiť, [...]

Leopard 2A4

Slovensko pomoc Ukrajine stoplo, Česko nie. Nemci ako poďakovanie ponúkli 15 Leopardov

21.02.2024 18:53

Česko už v minulosti od Nemecka dostalo 15 týchto tankov.

Netanjahu

Izraelský parlament je proti jednostrannému vyhláseniu palestínskeho štátu

21.02.2024 17:56

Organizácia Spojených národov udelila v roku 2012 Palestíne štatút pozorovateľského štátu.

SR Bratislava Kuciak Kušnírová vražda výročie zhromaždeni

V Bratislave spomínali na Kuciaka tisíce ľudí. Rodičia žiadajú od Fica meno vraha

21.02.2024 17:50, aktualizované: 19:02

V Bruseli sa zase na spomienka zišlo vyše 70 Slovákov.

Murz, Andrej Morozov,

Donútil ma Solovjov. Ruský poddôstojník a bloger sa zastrelil, zverejnil počty zabitých pri Avdijivke

21.02.2024 16:40

Bol som k tomu donútený politickými prostitútkami na čele s Vladimirom Solovjovom, ktoré boli nasraté a chceli samé stlačiť spúšť, píše v príspevku.

spozabukakuk

Богу молись, а к берегу гребись.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 331
Celková čítanosť: 1871964x
Priemerná čítanosť článkov: 5655x

Autor blogu