Z čoho sa Matovičovi obracia žalúdok

Nechcem sa vyjadrovať k téme, ktorá aktuálne hýbe Slovenskom – k rokovaniu medzi vládou a lekárskymi odborármi. Mám síce na vec svoj názor, no nepokladám ho za natoľko významný a presvedčivý, aby som ho zverejňoval. No v každom prípade si myslím, že vulgárnymi výmyslami by sa táto situácia ovplyvňovať nemala.

Hovorím o fejkbúkovom statuse ministra financií Matoviča. Vraj už nebude s odborármi rokovať, pretože sa mu z nich obracia žalúdok. A ako dôvod uvádza dva prípady, najskôr operáciu svojho otca (citát z FB):

„Mal som 22. S mamou sme stáli pred operačnou sálou neurochirurgie na Kramároch. S napätím sme čakali na výsledok operácie ocina, ktorému diagnostikovali zhubný nádor na mozgu. Išlo o čas … zrazu vyšiel von z operačnej sály hlavný operatér, prišiel ku nám a mamine povedal: “Pani Matovičová, potrebujem motivovať operačný tím. Päť tisíc by to spravilo.” Mamina povedala, že ale ona pri sebe také veľké peniaze nemá. Chladnokrvne povedal: “Nevadí, počkáme.” Ja som zostal, mamina v strese utekala do mesta do banky. Keď po hodine prišla a “motivačné” odovzdala do rúk “lekára”, operácia ocina sa začala.“

Druhý prípad sa týkal jeho dcérky, populárnej Klárky (zasa citát):

„Našej 4-ročnej Klárke po prudkých bolestiach 4 dní v nemocnici “rozpúšťal” lekár kamene v obličkách. Tlačil do nej analgetiká proti bolesti, ale Klárka sa mala zo dňa na deň horšie a horšie. Na piaty deň zúfalá Pavlínka Klárku zobrala na vlastnú zodpovednosť do inej nemocnice. Tam, keď lekár na príjme Klárku zbadal, tak len z toho, ako si sadala na lehátko usúdil, že ide o akútny zápal slepého čreva, ktoré je podľa neho už dlhšie prasknuté s následnou veľmi vážnou život ohrozujúcou sepsou. Išla na okamžitú operáciu a presne tak aj bolo. Statoční zdravotníci ju doslova ukradli hrobárovi z lopaty …“

Nejde teraz o to, že ide o dva ad hoc prípady, ktoré nemajú šancu zhovadiť celé zdravotníctvo a všetkých lekárov. Skúsim byť konkrétny a napísať v čom si Matovič drzo a sprosto vymýšľa.

Prípad prvý:
Matovič nám skúša podstrčiť okolnosť, že operačný tím hodinu čaká na pani Matovičovú kým tá odniekiaľ zoženie „motivačných“ 5000 korún slovenských. Keby nemala pani Matovičová možnosť tie peniaze v krátkom čase zohnať, tak by jej manžela vôbec neoperovali? Alebo by ho operovali len nejakým béčkovým spôsobom? Ako dlho by nezamestnaný operačný tím neurochirurgov, teda jednej z najfajnovejších chirurgických disciplín, blokoval jednu operačku? Vie Matovič niečo o akomsi operačnom programe? A ak už teda lekári tak strašne túžili po 5000 korunách – nebolo dosť času drzo si ich vypýtať dávno pred operáciou? Vtedy by mali Matovičovci dokonca malý bonus, mohli by si za ne „zaplatiť“ aj konkrétneho operatéra…

Prípad druhý:
Klárkine prudké bolesti boli (podľa mojich vlastných skúseností a podľa polohy apendixu) situované v pravom boku a mohli mať viacero príčin – močové kamene, zápal slepého čreva, ale aj žlčník alebo žalúdok. Podľa toho, ako si Klárka sadla na lehátko, dokáže možno diagnózu stanoviť doktor House, no štandardný lekár používa štandardné diagnostické postupy. Slepák sa dá jednoducho diagnostikovať pomocou ultrazvuku, prístrojov na to je v každej nemocnici dostatok. U močových kameňov to nemusí byť príliš spoľahlivé, no CT ich ľahko objaví. Toľko diagnostika, teraz liečba. Dovolím si tvrdiť, že štvordňový pobyt v nemocnici vyplnený „rozpúšťaním močových kameňov“ je sprostosť. Lekár musí sledovať napríklad zápalové markery, tie mu dokážu prezradiť, že čosi nie je v poriadku. Aj keby naozaj pri prvom vyšetrení brutálne ignoroval možnosť apendicitídy. Neviem, či už v tom čase bol Matovič v politike, no v každom prípade ako prachatý podnikateľ určite bol prominentným pacientom, na ktorom si doktori dajú záležať.

Nuž takto. Matovič zasa nedokázal prekročiť svoj tieň, utiekol z rokovaní s odborármi aby sa vyhol porážke. Ako je to uňho dobrým zvykom, musel za to nájsť vinníka, tentoraz si to zlízli doktori. A je mu jedno z čoho ich obviní a akú vulgárnu sprostosť si na nich vymyslí.

Haciendy a poslanecké prieskumy

13.06.2025

Včera večer nám TA3 priniesla zaujímavý duel v pravidelnej relácii Král na ťahu. Stretli sa v ňom dvojice zo Smeru – SSD minister Richard Takáč a podpredseda NR SR Tibor Gašpar s poslancami PS Zuzanou Mesterovou a Jánom Hargašom. Nechem pitvať celú reláciu, prípadne výkon moderátora. Sústredím sa na tému, ktorá je z hľadiska celonárodného záujmu úplne [...]

Každodenné haiku XXXVI

06.06.2025

Rozkvitli lipy. Aj nevidomý to vie, krásne voňajú Foto: autor blogu © spozabukakuk

Hystéria menom „TRANSAKČNÁ DAŇ“

14.04.2025

Dopadlo na nás nešťastie, tragédia, priam hrôza. Meno jej je transakčná daň! Nuž, všetky uvedené prívlastky zaznievajú predovšetkým z úst opozičných politikov, občas im prikyvuje aj kde-kto z koalície. Áno, nie je to vec príjemná – rovnako, ako každá iná daň. Mne osobne tiež nie je veľmi po chuti, nazývam ju „daňou za právo míňať vlastné [...]

robotická operácia, Banská Bystrica

Takmer 200 zamestnancov banskobystrickej nemocnice sa nakazilo norovírusom. Pacienti sa neinfikovali

03.07.2025 11:14

Pre tráviace ťažkosti si mnohí mysleli, že dostali salmonelózu.

ruský vojak

Bartovský: Rusi už vedia, ako bojovať, teraz len čakajú na šancu. NATO môže o pár rokov čeliť oveľa tvrdšiemu súperovi

03.07.2025 11:05

Rusi by boli navyše posilnení o nové taktiky boja a bojové skúsenosti.

Matúš Šutaj Eštok, Ide o pravdu

Šutaj Eštok v Ide o pravdu: Najskôr jasné pravidlá konsolidácie, až potom viac na obranu. Na 13. dôchodok nesiahneme

03.07.2025 11:00

Podporujeme vstup Ukrajiny do EÚ, sme však proti jej členstvu v NATO. To by totiž znamenalo eskaláciu a medzistupeň pred III. svetovou vojnou, povedal Matúš Šutaj Eštok.

Záchranka / Sanitka / Ambulacia /

Záchranári evidujú za uplynulé tri dni 259 výjazdov ku kolapsom z tepla

03.07.2025 10:42

Záchranári už v utorok upozornili na to, že Slovensko v najbližších dňoch potrápia extrémne horúčavy a hrozí preto väčší počet prípadov kolapsových stavov.

spozabukakuk

Богу молись, а к берегу гребись.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 381
Celková čítanosť: 2032046x
Priemerná čítanosť článkov: 5333x

Autor blogu