Založ si blog

Rôzne čísla, napríklad 363

Hneď z kraja to napíšem, aby nedošlo k omylu: pod číslom 363 mám na mysli tisíckrát omieľaný §363 Trestného poriadku.

Tento paragraf sa stal nástrojom vojny medzi koalíciou a opozíciou. Hlavne v súvislosti so snahou dostať za mreže toľko smerákov, hlasákov a kotlebovcov koľko sa len dá. Medzi dvomi mlynskými kameňmi sa v tejto vojne ocitol generálny prokurátor Maroš Žilinka. Ten Žilinka, ktorému zákon prikazuje zaoberať sa úvahami o použití tohto paragrafu vždy, keď o to požiada strana potýkajúca sa (podľa jej názoru) s nezákonnosťou.

Argumenty úhlavných nepriateľov paragrafu 363, napríklad „právneho experta“ strany SaS pána Baraníka, sú pomerne jednoduché a opakujú sa vo forme, ktorá už nudí. Vraj jeho používanie je zásahom do výkonu súdnej moci, o vine a nevine nemá rozhodovať prokurátor, ale súd. Okrem toho vraj proti §363 neexistuje opravný prostriedok, pretože generálny prokurátor je inštanciou najvyššou.

Skúsme teda nad tým pouvažovať – len tak jednoducho, sedliackym rozumom nezaťaženým fiškáľskym učením. Tak najprv námietka prvá:

§363 do výkonu súdnej moci nezasahuje. Pretože až do podania obžaloby je vyšetrovanie trestnej veci v rukách OČTK a nad jeho zákonnosťou bdie dozorujúci prokurátor. Prokurátori sú však tiež len ľudia a pri dozore nad vyšetrovaním im môže nejaká tá maličkosť ujsť. No a tu nastupuje generálny prokurátor, ktorý má nárok do vyšetrovania svojho podriadeného zasiahnuť a uviesť veci na správnu, ergo zákonnú cestu. Je to ako so zapínaním kabáta – ak si zle zapnete prvý gombík, tak nepokračujete v zapínaní až do konca, ale opravíte sa hneď, keď problém zistíte. A nečakáte kým vás niekto upozorní na kompletne zle zapnutý kabát.

A námietka druhá:

Generálny prokurátor je v zmysle účinnosti §363 naozaj najvyššou odvolacou inštanciou. Tak, ako je ňou napríklad Najvyšší súd vo veciach súdnych, voči čomu nik nenamieta. Na rozdiel od súdov však GP nerozhoduje o akejsi definitíve v trestnom konaní, len odstraňuje nezákonnosť, to mu priamo prikazuje zákon. Čo by sa stalo ak by sa kompetencie GP v „kauze 363“ obmedzili, alebo dokonca zlikvidovali? Nuž, stalo by sa to, že o zákonnosti trestného konania by rozhodovali jeho podriadení počas výkonu dozoru nad jeho priebehom. Okresný prokurátor by mal nárok zasiahnuť do vyšetrovania a odvolanie voči tomu by neexistovalo…

Titulok sľuboval rôzne čísla, takže pridám ešte jedno: 3009

Tým, ktorí sa vyznajú v šifrách typu 1488 je vec jasná, pre ostatných vysvetlím. Je to dátum 30. september. Vtedy by mohla skončiť hrôza, ktorú už tri roky zažívame. A s ňou by do zabudnutia mohla odísť aj stupídna debata o paragrafe 363.

O hanebnom referende

22.01.2023

Ďalšie referendum máme za sebou, ďalšie neúspešné. Neúspešné kvôli nízkej účasti, pretože sa ho zúčastnilo „iba“ 1 193 198 voličov, ktorí predstavujú „iba“ 27,25% oprávnených voličov. Pritom súhlas s referendovou otázkou prejavilo 97,51% z nich, čo je viac ako 26% oprávnených voličov. No a kuvici okamžite začali kuvikať, najhlasnejšie [...]

Ako pani prezidentka vyznamenania rozdávala

02.01.2023

Slovensko od včerajška dorástlo do Kristových rokov. Patrí sa to primerane osláviť a oceniť tých, ktorí sa na tom podieľali mierou nemalou, občas až zásadnou. Pani prezidentka vďaka svojmu príslovečnému citlivému vnímaniu pochopila nutnosť ocenenia, no poňala ho svojim príslovečným svojským spôsobom. Rozdala 28 vyznamenaní rôzneho významu, zoznam ocenených nájdete [...]

Kto za to môže?

20.12.2022

Padla vláda. Kto za to môže? Kto má na svedomí chaos, marazmus – a nebojím sa napísať aj bordel, ktorý tým činom nastal? Pán minister Matovič v tom má celkom jasno, uvádzam zoznam osôb a subjektov ním označovaných za zodpovedných: Fico Pellegrini Čaputová mafiáni a oligarchovia novinári fašisti, ktorí nehlasujú s koalíciou zradcovia a utečenci z vlastných radov [...]

strela jars

Rusko začalo cvičenie s medzikontinentálnym balistickým systémom Jars

29.03.2023 08:46

Moskva sa opäť snaží predviesť svoju jadrovú silu.

polícia

Podnapitý agresor pri Skalici zbraňou ohrozoval Ukrajincov

29.03.2023 08:04

Spúšťačom celého incidentu mala byť zo strany cudzincov hlasnejšia hudba.

Stret ruskej stíhačky a amerického drona

Americké drony lietajú ďalej od Krymu, nechcú 'príliš provokovať' Rusov

29.03.2023 08:00

Americké prieskumné bezpilotné lietadlá začali po nedávnom incidente ruskej stíhačky a amerického dronu lietať ďalej od ukrajinského polostrova Krym.

paríž

Ďalšie celoštátne protesty vo Francúzsku budú 6. apríla

29.03.2023 06:42

Obyvatelia krajiny vyšli do ulíc aj v utorok. Bol to desiaty deň celoštátnych protestov.

spozabukakuk

Богу молись, а к берегу гребись.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 312
Celková čítanosť: 1714646x
Priemerná čítanosť článkov: 5496x

Autor blogu