Založ si blog

Prezidentka zvažuje. Tu a teraz je však čas citlivo vnímať. . .

Pani prezidentka bola dnes hosťkou pravidelnej rozhlasovej relácie Sobotné dialógy. Po tom, ako sa musela vyrovnať so stresom, že už nebude kandidovať na funkciu hlavy štátu, sa musela vyrovnať i s inou smutnou skutočnosťou. S rozhodnutím Ústavného súdu SR, ktoré neoznačilo smutne známy paragraf 363 za čosi nežiadúce.

Pani prezidentka sa však nevzdáva: “Opäť sa budem pozerať na križovatku, či podám alebo nepodám disciplinárny návrh, chcela som si počkať na rozhodnutie ÚS,” uviedla hlava štátu s tým, že sa chce ešte do hĺbky pozrieť na písomné odôvodnenie rozhodnutia ÚS. Ten podľa jej slov konštatoval, že samotný paragraf nie je v rozpore s Ústavou SR, no nepozeral sa na aplikačnú prax zo strany šéfa Generálnej prokuratúry (GP) SR. “To ani nebolo predmetom konania,” poznamenala.

Zdá sa, že pani prezidentke nechýbajú sily. Napriek tomu, že sa na ich nedostatok verejne sťažovala. Z posledných síl zvažuje, že podá návrh na disciplinárne stíhanie generálneho prokurátora za jeho prístup k aplikačnej praxi §363. Pokiaľ však zvažuje takéto čudo, teda aplikačnú prax, ktorá nemá s ústavnosťou §363 žiadnu súvislosť, tak jej chýba elementárny zmysel pre realitu. Má predsa k dispozícii všetky rozhodnutia generálnej prokuratúry, v ktorých bol aplikovaný ten nešťastný paragraf. Stačí, aby sa tím jej právnych expertov, ktorý v prípade zmluvy DCA (Defense Cooperation Agreement) so Spojenými štátmi tak úspešne suploval ústavný súd, začal nimi zaoberať. A pokojne tak budú môcť suplovať aj Správny súd SR, na ktorý by mal smerovať návrh na disciplinárne stíhanie Maroša Žilinku.

Posledná poznámka svedčí o tom, že samotný §363 ani nie je problémom. Problémom sa javí byť generálny prokurátor Maroš Žilinka, svedčí o tom striedanie súdov, ktoré sa ním zaoberali a ešte majú zaoberať. Koniec koncov – aj paragraf 363 bol mainstreamom nepriamo označovaný za Žilinkov patent, aj keď on k jeho stvoreniu nemal vôbec čo povedať. Je to výtvor slovensého parlamentu, on jediný ho vytvoril a ak sa naozaj preukáže potreba jeho modifikácie, či dokonca zrušenia, tak to bude opäť záležitosť poslaneckých prstov pritlačených na hlasovacích tlačidlách.

Pani prezidentka zvykla v minulosti kadečo citlivo vnímať. Dovolím si jej poradiť, asi zbytočne:
Pani prezidentka, vnímajte citlivo i toto zvažovanie. A ak nebudete vnímať citlivo, tak skúste vnímať racionálne.

P.S. Moderátorkou relácie bola pani Marta Jančkárová. Tiež bola nedávno vystavená stresu po vyhrážkach súvisiacich s jej prácou. No zdá sa, že jej to sily nezobralo a zo zamestnania neodchádza. Možno preto, že by si musela na rozdiel od pani prezidentky hľadať iný džob, doživotná renta jej neprislúcha…

O osudoch Hlúpeho Jana (based on true story? )

28.09.2023

Je pred nami klasický rozprávkový sujet – do kráľovstva za siedmymi terénnymi vlnami a siedmymi vodstvami sa nasáčkoval drak. Tvor so špeciálnymi gastronomickými chúťkami, extrémne rád konzumujúci princezné. S horčicou a kečupom, ale to je neoverená informácia. No a keď už sa teda do toho nami pertraktovaného kráľovstva nasťahoval, tak samozrejme túžil ochutnať [...]

O babkách demokratkách

21.09.2023

Dnes som zhodou náhod natrafil až na tri komentáre v diskusiách, ktoré sa odvolávali na babky-demokratky. Možno všetci nevedia o čo ide, tak ponúkam krátke vysvetlenie: takzvaná babky-demokratky-power bola početná skupina starších voličiek, ktoré predovšetkým v prvej polovici 90-tych rokov minulého storočia veľmi aktívne fandili Vladimírovi Mečiarovi. Poznávacím [...]

Ako vybabrať s psychicky chorým provokatérom

13.09.2023

Vraj sa na Slovensku môže stať taká nepravdepodobná udalosť, že psychicky chorý jedinec vylezie s nadrozmernou dopravnou obludou na chodník, naplno spustí megafóny na onej oblude inštalované a hlasným vreskom bude obťažovať účastníkov nejakého stretnutia. Neverím! Ale ak by sa podobná nepravdepodobná udalosť naozaj stala, tak je vysoko pravdepodobné, že onen psychicky [...]

Rusko, raketomet, Ukrajina, vojna na Ukrajine, raketa

ONLINE: Charkov chce vybudovať prvú podzemnú školu na Ukrajine

02.10.2023 06:15

Pre nebezpečenstvo útokov ruských rakiet a dronov sa pravidelne prezenčne učí na Ukrajine len tretina detí.

Robert Fico, Vladimir Putin, Putin, Fico,

Rusi si nie sú istí, či vládu zostaví Fico. Slovensko by chceli mať neutrálne

02.10.2023 06:00

V Moskve zavládla spokojnosť s výsledkami slovenských parlamentných volieb. Radosť sa však mieša s obavami. Zaznievajú hlasy, že sny o proruskej vláde v Bratislave môžu byť predčasné.

Voľby 2023, PS, Šimečka,

Politológ: Smer povysával Republiku, PS nepresvedčilo vidiek a Matovič bodoval u Rómov. Dankovi rastie konkurencia

02.10.2023 06:00

SNS sa stalo výťahom pre hviezdy dezinfoscény, ale aj pronárodne či prorusky orientované osobnosti. Aká koalícia je podľa politológa najreálnejšia?

ponorka, Gotland

Británia vloží štyri miliardy libier do vývoja novej útočnej ponorky

01.10.2023 22:01

Postaviť ju plánuje spoločne s Austráliou.

spozabukakuk

Богу молись, а к берегу гребись.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 322
Celková čítanosť: 1829627x
Priemerná čítanosť článkov: 5682x

Autor blogu