Parlamentný Brumteles

Ešte ako dieťa som v čiernobielej televíznej obrazovke sledoval rozprávku o čertovi Brumtelesovi. Už si z nej pamätám len zopár fragmentov – že bábkovému Brumtelesovi prepožičal hlas fenomenálny Jozef Króner, že čertisko milovalo oblizovanie železa a že bol z hlbín pekla na zemský povrch vyslaný aby škodil. Od jeho poslania sa odvíjal i často používaný slogan: Škodiť, škodiť, škodiť!

Parlamentná opozícia si pravdepodobne neuvedomuje, že prevzala rolu čerta Brumtelesa a že sa silou-mocou snaží o uvedenie jeho sloganu do života. Obštrukcie, ktoré uplatňujú naozaj pri každej možnej aj nemožnej príležitosti o tom svedčia. Majú 5-6-7-hodinové čítania pozmeňujúcich návrhov k rozpočtu, ktorým nerozumie nielen divá sviňa, ale ani ich predkladatelia, iný význam ako škodiť, škodiť, škodiť? Škodia parlamentnej práci, škodia zdraviu nočných heroických recitátorov týchto návrhov, túžia škodiť riadnemu finančnému chodu štátu.

Ako to už v rozprávkach býva, snahy čertovskej entity o škodenie, škodenie, škodenie vypálili vždy opačne a Brumteles sa v konečnom dôsledku prejavil ako nesmierne užitočný element. Mám silný pocit, že snahy opozície o škodenie, škodenie, škodenie dopadnú rovnako. Že oveľa viac ľudí pochopí, že ich jedinou schopnosťou je deštrukcia. A že odmena za deštrukčné snahy bude veľmi pripomínať tú Brumtelesovu: budú môcť rovnako ako on lízať lokomotívu.

Technická poznámka: na základe bábkového seriálu sa prezývka Brumteles stala svojho času populárnou. Má ju v názve aj film z roku 1982 Chlap prezývaný Brumteles v hlavnej úlohe s Vladom Müllerom. V žiadnom prípade nechcem prirovnávať „prácu“ parlamentnej opozície k tomuto dielu a k výbornému výkonu jeho hlavného predstaviteľa.

Sneh!

07.01.2026

Malý sneh pre ľudstvo, obrovská kalamita pre Bratislavčana! Foto: auto blogu © spozabukakuk

Svet naruby, rozprávka naruby

29.12.2025

Čas vianočný a novoročný, čas rozprávkový. Lenže doba je prevrátená naruby – a taká istá, dobe zodpovedajúca, je aj rozprávka. Kde bolo, tam bolo, no niekde určite bolo, možno v krajine nepostihnutej klimatickou zmenou. Janko a Marienka, súrodenci vo veku pubertálneho vzdoru voči autoritám a voči rodičom obzvlášť, zdrhli z domu a hybaj do lesa. Lesisko to bolo [...]

Vianočná

25.12.2025

Viáá-nóó-céé, patríme k sebe Komu nešibalo, tomu už (censored)! Je ti zima, dievčatko? Ho, hó! Zmrzneš zakrátko! Keď vydržíš nepapať, uvidíš zlaté prasiatko. Reklamy lákajú, svetielka si svietia, vo vresku konzumu tíško plače dieťa. © spozabukakuk

sex, mladí ľudia, láska, vášeň, posteľ

Francúzsko ruší „manželskú povinnosť“. Sex v manželstve nebude povinný

29.01.2026 08:29

Ide o reakciu na iniciatívu organizácií na ochranu práv žien.

Donald Trump

Trump opakuje, že jeho porážka vo voľbách 2020 bola podvod. FBI prehľadal volebné centrum v Georgii

29.01.2026 06:48

Agenti FBI chceli zabaviť počítače a hlasovacie lístky, o ktorých sa domnievali, že sa nachádzajú v tomto stredisku.

Záporožie, vojna na ukrajine

ONLINE: Vstup Ukrajiny do EÚ v roku 2027 nie je možný, povedal Merz. Podmienku, ako súčasť mierového plánu, kritizoval i Vučič

29.01.2026 06:00, aktualizované: 09:00

Kyjev čelí najťažšej zime od začiatku ruskej invázie pred takmer štyrmi rokmi.

spozabukakuk

Богу молись, а к берегу гребись.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 398
Celková čítanosť: 2119887x
Priemerná čítanosť článkov: 5326x

Autor blogu