Chémia v službách smrti i života

Prvá svetová vojna bola brutálna. Napriek tomu, že tanky boli len experimentálnymi neohrabanými škatuľami, vojenské letectvo bolo v plienkach a masoví zabijaci v podobe atómových bômb existovali iba v teoretickej podobe.

Brutalitu prvej svetovej stelesňuje predovšetkým zákopový spôsob boja. V špine, blate, vlhku a plesni. Čakanie na hvizd píšťalky, ktorá vyženie vojsko zo zákopu do útoku proti klbkám ostnatého drôtu, rojom guliek zo strojných pušiek, bodákom. To všetko kvôli nádeji na dobytie pár metrov nepriateľského územia…

Jedným z takých frontov bola i oblasť pri meste Yprés, 102. výročie začatia tejto operácie si dnes pripomíname. Yperský oblúk bol posledným miestom v Belgicku, ktoré vzdorovalo Nemcom, a bol zároveň dôležitou prístupovou cestou k strategickým prístavom v Dunkerque a Calais. Neodohrala sa tam bitka jediná, do histórie sa zapísali štyri veľké vojenské strety z tejto oblasti. Desaťtisíce mŕtvych zostali bezmennými, tí sa do histórie zapísali len ako štatistické čísla.

ypres_01

No to najkrutejšie, čo táto udalosť priniesla, sa udialo v apríli 1915. Nasadenie bojového chemického plynu, ktorý bol pôvodne nazývaný plynom horčičným. Na pamiatku miesta bojov, alebo možno na počesť légie mŕtvych, ho dnes poznáme pod názvom YPERIT.

No buďme objektívni. Ono už je to raz tak, že mnohé svinstvá môžu byť aj užitočné. Neskorší výskum yperitu, objavu anglického chemika Fredericka Guthrieho, viedol po prvej svetovej k výskumu cytostatík, ktoré sa dnes využívajú na liečku niektorých typov nádorov. Stali sa súčasťou chemoterapie, užitočnej liečebnej metódy, ktorú však nikomu neprajem zažiť na vlastnej koži.

Fico Všemocný

27.03.2025

Nejakým nedopatrením sa mi na obrazovku TA3 dostala tlačovka SaS ku 25% clám vyhláseným Trumpovou administratívou na dovoz automobilov z Európy. A nejakým nedopatrením som z nej aj kúsok sledoval a nestačil som sa čudovať. Hneď v úvode nám totiž pán predseda SaS Gröhling s dikciou a dôrazom preňho typickými objasnil, že clá na dovoz automobilov do USA má na svedomí [...]

O sedemdesiatšestke a aj o iných číslach

02.03.2025

V týchto dňoch je v slovenských médiách extrémne populárnym číslo 76. Prekonáva dokonca aj slávu Kotlebovho šeku na 1488 eur a popularitu pálky, ktorú mu zaň vymeral sudca. Číslo 76 sa dnes stalo priam magickým symbolom moci – je to počet poslancov zabezpečujúci prevahu v zákonodárnom zbore. Sedemdesiatšestka sa však stala aj opozičným fetišom. Modlitebným [...]

O Kotlárovej správe

15.10.2024

Zasa sa mám o čom dohadovať – teraz je to správa vládneho splnomocnenca a parlamentného poslanca Petra Kotlára, ktorá mala byť primárne zameraná na manažovanie covidovej epidémie. No obsahovala aj čosi navyše, nejaké drobné útržky z nej nám pán splnomocnenec sprostredkoval na svojej tlačovej besede. Nemám záujem polemizovať ani s pánom MUDr. Kotlárom, ani s jeho [...]

medveď hnedý

Medvedica napadla turistu v poľských horách, prežil so zranením

02.04.2025 22:41

Skorá jar je obdobím, keď sú medvede hladné, podráždené a mimoriadne nebezpečné.

Benjamin Netanjahu

Izrael vykonal vzdušný úder v damašskej štvrti Barzá, píšu agentúry

02.04.2025 20:44, aktualizované: 21:19

Izraelská armáda doteraz vec nekomentovala.

Ruské jadrové manévre / Bombardér / Tu-22M3 /

V Irkutskej oblasti na Sibíri sa zrútil ruský bombardér, zahynul jeden pilot

02.04.2025 20:33

Stroj podľa neho havaroval pravdepodobne v dôsledku technickej poruchy.

prílet F16 Kuchyňa

Vzdušný priestor by sme si mohli strážiť sami už v lete, prišli ďalšie F-16. Do Kuchyne leteli na etapy

02.04.2025 20:05

Obe lietadlá boli dodané letecky v dvoch etapách, letom cez Atlantik na leteckú základňu Morón v Španielsku a následným preletom na letisko v Kuchyni.

spozabukakuk

Богу молись, а к берегу гребись.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 378
Celková čítanosť: 2006105x
Priemerná čítanosť článkov: 5307x

Autor blogu