Chémia v službách smrti i života

Prvá svetová vojna bola brutálna. Napriek tomu, že tanky boli len experimentálnymi neohrabanými škatuľami, vojenské letectvo bolo v plienkach a masoví zabijaci v podobe atómových bômb existovali iba v teoretickej podobe.

Brutalitu prvej svetovej stelesňuje predovšetkým zákopový spôsob boja. V špine, blate, vlhku a plesni. Čakanie na hvizd píšťalky, ktorá vyženie vojsko zo zákopu do útoku proti klbkám ostnatého drôtu, rojom guliek zo strojných pušiek, bodákom. To všetko kvôli nádeji na dobytie pár metrov nepriateľského územia…

Jedným z takých frontov bola i oblasť pri meste Yprés, 102. výročie začatia tejto operácie si dnes pripomíname. Yperský oblúk bol posledným miestom v Belgicku, ktoré vzdorovalo Nemcom, a bol zároveň dôležitou prístupovou cestou k strategickým prístavom v Dunkerque a Calais. Neodohrala sa tam bitka jediná, do histórie sa zapísali štyri veľké vojenské strety z tejto oblasti. Desaťtisíce mŕtvych zostali bezmennými, tí sa do histórie zapísali len ako štatistické čísla.

ypres_01

No to najkrutejšie, čo táto udalosť priniesla, sa udialo v apríli 1915. Nasadenie bojového chemického plynu, ktorý bol pôvodne nazývaný plynom horčičným. Na pamiatku miesta bojov, alebo možno na počesť légie mŕtvych, ho dnes poznáme pod názvom YPERIT.

No buďme objektívni. Ono už je to raz tak, že mnohé svinstvá môžu byť aj užitočné. Neskorší výskum yperitu, objavu anglického chemika Fredericka Guthrieho, viedol po prvej svetovej k výskumu cytostatík, ktoré sa dnes využívajú na liečku niektorých typov nádorov. Stali sa súčasťou chemoterapie, užitočnej liečebnej metódy, ktorú však nikomu neprajem zažiť na vlastnej koži.

O Kotlárovej správe

15.10.2024

Zasa sa mám o čom dohadovať – teraz je to správa vládneho splnomocnenca a parlamentného poslanca Petra Kotlára, ktorá mala byť primárne zameraná na manažovanie covidovej epidémie. No obsahovala aj čosi navyše, nejaké drobné útržky z nej nám pán splnomocnenec sprostredkoval na svojej tlačovej besede. Nemám záujem polemizovať ani s pánom MUDr. Kotlárom, ani s jeho [...]

O sukách a chrapúňoch

27.09.2024

Uf…. Tak nám to v mediálnom priestore zasa vrie. Kvôli urážkam. Z úst poslanca Huliaka zaznelo na adresu poslankyne Plavákovej pomenovanie suka. Teda feminínum od psa domáceho, ergo najlepšieho priateľa človeka. Alebo označenie nemravnej, necudnej ženy – v tomto význame zaznieva v dvoch tretinách amerických filmov dabovaných do slovenčiny a doteraz som na to žiadnu [...]

O krádežiach, výmysloch i klamstvách

26.08.2024

Dnes som si so záujmom pozrel na TA3 záznam tlačovky strany SaS. Zostava bola takmer klasická – Kolíková, Krupa a Viskupič. Aby boli úplne klasickí, tak by museli mať aj Gröhlinga. Ku klasike patril i námet tlačovky – enormný nárast kriminality po uvedení úprav trestného poriadku do praxe, konkrétne po zvýšení hranice trestnosti pri krádežiach na 700 eur z [...]

Sneh / Sneženie / Kalamita / Dobšinský kopec /

V noci na piatok i v piatok dopoludnia sa očakáva sneženie na väčšine Slovenska

21.11.2024 09:54

Väčšina zrážok spadne v priebehu 12 hodín.

Merkelová, Putin

Merkelová bránila vstupu Ukrajiny do NATO, bála sa ruskej reakcie, píše v knihe. Čo jej povedal Putin počas stretnutia?

21.11.2024 09:32

V popise jedného stretnutia s Putinom potom Merkelová naznačuje, že načasovanie invázie na Ukrajinu súviselo aj s jej odchodom z politiky.

Czech Republic Slovakia

Českí politici sa hádajú pre zvýšenie platov. Bude Petr Fiala zarábať viac peňazí ako Robert Fico?

21.11.2024 09:00

Opozícii prekáža nielen zvýšenie platov politikov. Varuje, že keby Petr Fiala zostal pri moci,Slováci by mohli dostávať vyššie mzdy ako Česi.

Čierny Balog

Okolie Čierneho Balogu sa mení na mesačnú krajinu, lesy sa Horehroncom strácajú pred očami pre mohutnú ťažbu

21.11.2024 08:00

V okolí spustili, kvôli lykožrútovej kalamite, masívnu ťažbu dreva.

spozabukakuk

Богу молись, а к берегу гребись.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 376
Celková čítanosť: 1973758x
Priemerná čítanosť článkov: 5249x

Autor blogu