Založ si blog

Prezidentská verzia spravodlivosti

Motto: Nie je spravodlivosť. Som len ja.
(Smrť v knihe Terryho Pratchetta „Mort“)

Upozornenie: text blogu obsahuje viac citátov, ako by možno bolo zdravé. Ak sa však čitateľovi nepáči alibistická snaha autora blogu skryť sa za zhutnený a ironizujúci názor ľudí pokladaných za múdrejších a vplyvnejších ako on, nech mu je tento úvod posledným varovaním pred ponorením sa do textu.

Pani prezidentka sa rozhodným tónom vyjadrila na tému spravodlivosti. Threema vraj ukázala, že spravodlivosť sa dá kúpiť. To je nepochybne pravda, aj keď pre mnohých z nás kvôli tejto informácii nebolo potrebné ťahať citáty z Kočnerovej komunikácie. Možno to je pre pani prezidentku novinka, aj keď… Pomôžem si ďalším citátom:

Máte jen dvě možnosti, buď chcete spravedlnost, nebo chcete být advokát.
(Václav Láska, český senátor)

Pani prezidentka totiž manipuluje so spravodlivosťou pomerne jednostranne, naozaj v duchu predchádzajúceho bonmotu – tak po advokátsky. Bolo jej víťazstvo v prezidentských voľbách spravodlivé? Nuž, ak za spravodlivú pokladáme neskrývanú podporu mainstreamových médií i prieskumných agentúr a polmiliónový darček od jedného z jej najvážnejších konkurentov, tak určite. Je to jediný príklad jej zvláštneho postoja ku spravodlivosti? Kdeže. Pani prezidentka zaujala zaujímavý postoj k ľuďom blízkym Mariánovi K. Kvôli výmene textových správ sa nahlas postavila za odvolanie štátnej tajomníčky a prakticky súčasne s tým vymenovala do úradu veľvyslanca spolupáchateľa toho istého Mariána K. Tak to chodí…
Skúsme však naplniť skutkami i obsah ďalšieho citátu:

Každý túži po tom, čoho sa mu nedostáva: tí hore po obľube a tí dole po spravodlivosti.
(François de La Rochefoucauld)

Pani prezidentka určite cítila (a možno stále cíti), že popularitu treba udržiavať neustále, veď volič je teľa s krátkou pamäťou. Medzi PR akcie zamerané týmto smerom môžeme pokojne zaradiť i jej ocenenia: zaradenie medzi najvplyvnejšie európske osobnosti a z čias tesne predprezidentských titul Európska osobnosť roka… Neviem ako vy, no ja pani prezidentku – pri všetkej povinnej úcte k jej úradu – za vplyvnú európsku osobnosť nepokladám a za európsku osobnosť roka už vôbec nie. Dostatok argumentov pre svoj postoj som uviedol v linkovaných článkoch, no pridám ešte jeden. Vplyvná osobnosť by mala byť všeobecne známa v teritóriu, v ktorom ju za vplyvnú pokladajú. Som ochotný ponúknuť stávku 10:1, že nad obrázkom našej extrémne vplyvnej pani prezidentky bude minimálne 95% Európanov zdvíhať zvedavo obočie: kto to je? Ale čo už. Tak aspoň citát aj na záver.

Už jsme se nějak smířili s tím, že je spravedlnost slepá. Mnohdy to ale vypadá, že ona je navíc i hluchá.
(Lech Przeczek, český spisovatel)

 

Štátne vyznamenanie s príchuťou antisemitizmu

03.01.2020

Rok sa s rokom zišiel. Nastal čas oslavovať deň vzniku samostatného štátu Slovákov a udeľovať popri tom štátne vyznamenania. Ten náš metál nosí meno po Ľudovítovi Štúrovi, hrdom národovcovi, viac »

Ako nehanobiť národ, rasu a presvedčenie

09.12.2019

Že bol Róbert Fico obvinený z hanobenia národa, rasy a presvedčenia je už všeobecne známe. Popri tom bol obvinený aj zo schvaľovania trestného činu, ale to je mimo zámer tohto blogu. Poslanci viac »

25-ročný prokurátor?

08.12.2019

V súvislosti s obvinením Róberta Fica zo schvaľovania trestného činu a extrémizmu vyplávalo na hladinu meno špeciálneho prokurátora, ktorý obvinenie podal. Nie je to nič utajované, volá viac »

Mount Everest / Nepál / hory /

V Nepále zomrel najmenší muž na svete: meral 67 centimetrov

17.01.2020 23:16

Nepálec podľahol zápalu pľúc v meste Pokhara, asi 200 kilometrov západne od metropoly Káthmandu, kde žil so svojimi rodičmi.

apokalypsa, občianska vojna, nepokoje, klimatické zmeny, globálne otepľovanie

Takmer polovica mileniálov verí, že zažije tretiu svetovú vojnu

17.01.2020 22:43

Vyplýva to z prieskumu, ktorý zverejnil Medzinárodný výbor Červeného kríža.

požiar Bratislava, Mozartova 27

Hrozivý požiar v Bratislave zvládli ľudia aj hasiči

17.01.2020 22:02

Po prešovskej tragédii, pri ktorej výbuch plynu rozmetal panelák a zanechal osem obetí, sú ľudia opatrnejší a pozornejší. Ukázalo sa to aj pri požiari v Bratislave.

Občianska garda

Španielsku Občiansku gardu bude prvýkrát v histórii viesť žena

17.01.2020 21:59

Gámezová sa stala prvou ženou v tejto funkcii v 175-ročnej histórii Občianskej gardy (Guardia Civil).

spozabukakuk

Богу молись, а к берегу гребись.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 218
Celková čítanosť: 726049x
Priemerná čítanosť článkov: 3331x

Autor blogu