Založ si blog

Kto vytopil Rudno nad Hronom?

Tragédia… Povodeň. Udalosť, ktorá sa dotkla nielen majetku obyvateľov obce Rudno nad Hronom, ale i života ľudského. Kto je za to zodpovedný? Je za to niekto vôbec zodpovedný?

Na vinníka sa možno dá ukázať prstom. Vinníkom je Program revitalizácie krajiny a integrovaného manažmentu povodí SR. Program, ktorý schválila vláda Ivety Radičovej v roku 2011 a zamýšľala doň vraziť miliardu eur. Jeho manažérom a kontrolórom v jednej osobe (vraj aby sa ušetrilo na mzdových nákladoch) bol Ing. Michal Kravčík, CSc., donedávna predseda Demokratickej strany.

Našťastie sa z milardového balíka stihlo vyčerpať „len“ 42 miliónov. A jednou z obcí, ktoré boli týmto programom postihnuté, bola aj obec Rudno nad Hronom. Havária, ktorá zapríčinila smrť bývalého starostu a značné materiálne škody, bola spôsobená roztrhnutím hrádze, ktorá mala chrániť obec pred povodňami… Hrádzu vybudovala zvolenská firma Vodales.

Realizáciou opatrení v Rudne sa pán Kravčík chválil na svojom blogu. Blog sa nazýva príslovečne „Ako ochránili hrádzky obec Rudno nad Hronom pred veľkou vodou“. Akurát na konci titulku dnes chýba jeden, alebo radšej viac otáznikov. A je paradoxom, že v diskusii k blogu sa vyjadril i bývalý starosta obce a jeho postoj k prepytujem protipovodňovým opatreniam bol kladný…

S problémami, ktoré priniesol Projekt revitalizácie, som sa obrátil otvoreným listom i na Transparency International Slovakia. Blog, v ktorom boli v skratke uvedené najzávažnejšie problémy Programu revitalizácie, som poslal mailom aj jej riaditeľovi. Výsledok? Postoj Transparency som opísal v inom blogu. Ak hádate, že na to kašľali, tak ste uhádli aj bez jeho čítania. Páni a dámy z Transparency, ako sa cítite?

A ak by ste sa chceli dozvedieť o niečo viac o zmieňovanom Programe revitalizácie krajiny a integrovaného manažmentu povodí SR, tak nazrite sem. Je to veľmi dlhé a veľmi zvláštne čítanie. Len v krátkosti uvediem, že odporcom programu bol aj súčasný poslanec za SaS Radovan Kazda. Pridám aj vyjadrenie vtedajšieho ministra pôdohospodárstva ku schválenému Programu revitalizácie:

Podarilo sa vytvoriť tok peňazí bez akejkoľvek kontroly a vyvodenia zodpovednosti pri nesplnení sľubovaných kritérií, maskovaný úžasnou medializáciou.
Zsolt Simon, vtedajší minister pôdohospodárstva

Na záver otázka, možno rečnícka, možno nie: Kto za to môže?

Šifra Majstra Kočnera

16.06.2021

Dnes, 15.6.2021, pokračuje na Najvyššom súde SR odvolacie konanie v prípade vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Nechce sa mi otrocky a podrobne opakovať všeobecne známe fakty – že vrahovia sa priznali, no z obvinenia z objednávky tejto vraždy boli oslobodení Marian Kočner a Alena Zsuzsová. Najvyšší súd má posúdiť odvolanie prokurátora [...]

Tak riekla prezidentka

13.05.2021

Motto: „Dakedy aj z pustej stodoly sova vyletí.“ Slovenské príslovie Včera, 12. mája pani prezidentka rozhodla: bolo preverených viac ako 500 000 podpisov na petičných hárkoch a petícia za referendum o predčasných voľbách je preto zákonná. Referendová otázka a ďalší postup po prípadnom platnom referende však bude predmetom podania prezidentky na Ústavný súd [...]

25% – číslo milované Igorom Matovičom

02.05.2021

Matovič má naozaj dôvod milovať numero 25%. Veď to bol volebný výsledok, ktorý ho vyniesol na čelo vlády! Od tých čias sa však už viacero vecí zmenilo, dnes by o 25% mohol iba snívať. A rovnako môže snívať i o (oficiálnom!) premiérskom poste. Nevermore – ako kráka zobákom svojho havrana Edgara Allana Poe. Slovenskí prekladatelia prebásnili „nevermore“ [...]

Mária Kolíková

Nechystám sa nikam odísť, povedala po rokovaní vlády Kolíková

16.06.2021 16:05

Kolíková svoju politickú budúcnosť nespája so zmenou "straníckeho trička".

hranica, kontrola, polícia, vojaci,

Polícia uplynulé dni zistila nedodržanie karantény i 39 porušení nosenia rúšok

16.06.2021 15:55

Policajti vybavili napomenutím 16 prípadov, uložili 23 pokút za 1840 eur a jeden prípad postúpili na príslušné regionálne úrady verejného zdravotníctva.

sud, bodor Bödör

Najvyšší súd zamietol Bödörovu žiadosť o prepustenie z väzby

16.06.2021 15:26

Norbert Bödör je vo väzbe z kolúznych a preventívnych dôvodov.

Vladimír Lengvarský

Lengvarský: Povinnosť PCR testov do detských táborov je definitívna

16.06.2021 15:13

Testy budú pre deti, ktoré v letných mesiacoch navštívia letný tábor, preplácané štátom.

spozabukakuk

Богу молись, а к берегу гребись.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 289
Celková čítanosť: 1407971x
Priemerná čítanosť článkov: 4872x

Autor blogu